Plánujete si zaobstarať nové vlastné bývanie v novostavbe, bytovom komplexe, rodinnom dome alebo máte záujem siahnuť po staršej nehnuteľnosti? Dnes zaostrime pozornosť na prednosti a spôsoby financovania bytov a domov s prihliadnutím na ich vek a celkový technický stav.
Získanie hypotéky na kúpu staršieho bytu
Skutočnosť, že dáte prednosť bytu alebo domu, ktorý stojí aj niekoľko desiatok rokov, môže byť pre vás dokonca výhodou. I napriek svojmu veku sa môžu pochváliť svojou vynikajúcou odolnosťou a vďaka súčasným rekonštrukciám získavajú navyše i na kvalite. Bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov sa o vlastné bytové domy starajú a obnovujú ich, či už úpravami vodovodných a odpadových potrubí alebo prostredníctvom obľúbeného a dnes preferovaného zateplenia.
Klienti majú so staršími nehnuteľnosťami väčšinou pozitívne skúsenosti a bývanie v nich hodnotia ako príjemné a s výbornou obývateľnosťou. Ich hlavným benefitom je predovšetkým ich nižšia kúpna cena v porovnaní s novostavbou. V ponuke realitných kancelárií dnes objavíte dom aj byt v danom stave, no poväčšine je mnoho z nich prakticky pekne zrekonštruovaných, čím ušetríte nemalé výdavky na ich opravu.
Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu bytu staršieho ako 15 rokov, môžete pokojne rátať s jeho výborným stavom a jediné, čo bude nevyhnutné vynoviť bude aplikácia novej maľovky a podľa vlastného uváženia i výmena podlahy za novú vinylovú, drevenú, korkovú či keramickú. Pri staršom byte, ktorý neprešiel doposiaľ rekonštrukčnými prácami je príjemným prekvapením pomerne nízka cena, čo vám umožní realizáciu vlastných predstáv na obnove jeho obytných priestorov. Získať hypotéky na takýto byt býva nenáročné z dôvody vysporiadaných vzťahov medzi vlastníkmi.
Hypotéka na kúpu staršieho domu
Možno ste nevedeli, ale väčšina domov na predaj je vekovo starších. Práve preto je potrebné myslieť aj na to, že okrem prostriedkov na ich kúpu budete musieť financovať aj ich renováciu, možno bude nevyhnutná výmena strechy , vodovodných a elektrických rozvodov. Treba si však dať pozor, pretože banky sú pri schvaľovaní hypotéky na dom pokiaľ ide o financovanie ostražitejšie. Ceny domov totiž neustále kolíšu, čo pri kúpe bytu nie je častým javom.
Pokiaľ bude dom v dezolátnom stave a vy nebudete mať ušetrených dostatok finančných prostriedkov na jeho obnovu, vedzte, že banka vám vyjde v ústrety s úverom aj pri tomto probléme. Výška úveru bude v tomto prípade nižšia ako kúpna cena a spolu s úverom na rekonštrukciu ju súčasne nedostanete. Musíte založiť ešte jednu nehnuteľnosť alebo úver určený na renováciu využiť pomocou iného úverového produktu.
Čo musíte vedieť o hypotéke na kúpu bytu a domu v novostavbe?
Investovať do novostavby je vždy prospešné aj preto, že dýcha novotou. Síce dnes nie sme schopní ohodnotiť jej stav po uplynutí napríklad 30 rokov a či si stavebné materiály poradia s plynúcim časom ako je to pri dnešných štyridsaťročných bytoch. I napriek tomu je financovanie do novostavby výhodné. Dôležitým kritériom pri hypotéke na novostavbu je fakt, či už došlo k jeho kolaudácii alebo sa len začalo s jeho výstavbou. Je taktiež významné i to, či projekt vedie banka ako developerský alebo nie.
Ak bude nastavený ako developerská hypotéka, získate tým množstvo výhod v zmluvnej banke, pretože proces bude rýchlejší, jednoduchší a podarí sa vám ušetriť na úrokovej sadzbe i znaleckom posudku. Pri kúpe rodinného domu sa bude taktiež brať na zreteľ, či je dom ešte len v začiatočnej prípravnej fáze výstavby alebo je už postavený a skolaudovaný.
Ak máte záujem o kúpu nehnuteľností v novostavbe alebo aj tých starších a zrekonštruovaných, určite sa poraďte s hypotekárnym špecialistom, ktorý vám rád poskytne dostatok odborných informácií v tejto oblasti.