Odborníci radia: V čase inflácie investujte, ale nie všetky úspory

Vysoká inflácia zasiahla v súčasnej dobe všetkých a preto je potrebné sa pred ňou chrániť vhodným investovaním. Je však správne vložiť všetky svoje finančné úspory do investičných fondov?

Prečo nie je potrebné investovať všetky úspory?

Iste mnohí viete, že inflácia predstavuje pokles kúpnej sily, čo znamená, že v budúcnosti si budete môcť do svojho nákupného košíka vložiť menej produktov za tú istú cenu ako doposiaľ. A preto je skvelé, že vlastné peniaze máte možnosť investovať a predísť tým ich zbytočnému znehodnoteniu. S prudším rastom inflácie sme sa stretli už v máji 2021, kedy jej úroveň presiahla hodnotu 4 %. Koncom roka dosiahla nezávideniahodnú hranicu 8 %. Keďže jej stúpanie neustále pokračovalo, odborníci sa začali zamýšľať ako zmierniť jej následky.

Zhodli sa na riešení presunu úspor na investičné účty. Ak bybolo vašou voľbou presunúť ich všetky, bolo by to chybou. Pokiaľ by ste investovali napríklad v priebehu januára 2022, cena celkovej investície by sa do septembra znížila o viac než 12 %, vo februári investícii by ste pocítili pokles približne o 7 %.

Vytvorte si finančný plán s dostačujúcou rezervou

Z predchádzajúcich riadkov nevyplýva, že investovanie príliš veľa ziskov neprináša. Je ale dobré vypracovať si vlastný finančný plán s uspokojivou zálohou a potom realizovať dobrú investíciu hlavne s dlhodobým horizontom. Želané výsledky výnosov sú potom omnoho prijateľnejšie, pretože predstavujú vyššie sumy. Kým investičné fondy majú svoj význam a prinášajú ovocie najmä v strednodobých ako i dlhodobých plánoch s cieľom udržať kúpnu silu, bežné bankové produkty sa skôr hodia ako silná rezerva v období náhleho výpadku stáleho príjmu. Neočakávajte od krátkodobej investície okamžité výnosy na počkanie v porovnaní s tými, ktoré trvajú dlhšie časové obdobie.

Môžeme si to uviesť na príklade:

Zatiaľ čo pri pomerne krátkom rok trvajúcom investovaní sa stretnete s výnosmi od -45% do +55 %, osemročná investícia znamená výnos od -7 % do + 15 %. Myslite zároveň i na finančnú rezervu s výškou vašich výdavkov minimálne na dobu 3-6 mesiacov a nezameriavajte sa hneď od začiatku na tie najvýnosnejšie produkty. Riaďte sa rozumným rozdelením celkovej investície medzi viac menších, aby ste znížili možné riziká vysokej finančnej straty a taktiež  dajte prednosť skôr postupným investíciám pred jednorázovými.

Práve teraz je najvhodnejší čas na investovanie

Slovákom sa podarilo v roku 2021 investovať do podielových fondov vyše 1,5 miliardy eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom trojnásobok. Ak teda patríte medzi tých, ktorí doposiaľ ešte neinvestovali, teraz prišla tá správna chvíľa. Index S&P 500 totiž padol od začiatku roka 2022 na doteraz najnižšiu hodnotu o 18 %. Aj napriek faktu, že síce nevieme úplne jednoznačne dopredu vedieť, ako dlho to potrvá, dejiny ukázali schopnosť finančných trhov sa z poklesov revitalizovať a následným rastom pokoriť dovtedajšie maximum.

Pre investorov tak prichádza vynikajúce obdobie na výhodný nákup podielov a orientovať sa tak na svoj budúci výnos.Keď sa pozrieme na na známy americký akciový index S&P 500, medvedí-klesajúci trh trval počas posledného storočia asi 18 mesiacov s priemernou kumulatívnou stratou -41 percent. Neskôr ho však vystriedal býčí-rastový trh trvajúci viac ako 9 rokov a jeho priemerné zhodnotenie už predstavovalo úctyhodných +480 %.

Investujte do kombinovaných akciových podielových fondov a ETF fondov

Podľa dostupných dát má v súčasnosti polovica investujúcich Slovákov uložené svoje úspory v podielových fondoch, 20% pripadá na zmiešané fondy, ďalších 20% putuje do fondov realitných a zostatok do dlhopisových. Takéto uvažovanie je príliš konzervatívne. Oveľa prospešnejšia je z dnešného pohľadu investícia do zmiešaných fondov nakoľko predstavujú istotu. Z pohľadu ich zloženia predstavujú 50% dlhopisov, 23% akcií, 15% koluje na peňažných trhoch a 10% je ostatok. Z toho vyplýva, že iba 25% z investujúcich Slovákov dáva prednosť akciám v porovnaní s USA, kde až 55%  ľudí preferuje tento typ fondov.

Kým americké akcie si za posledných sto rokov pripísali vyše 9% výnosy a britské asi 8%, výnosy z dlhopisov sú na historicky polovičnej hodnote. Tieto údaje hovoria jasnou rečou upriamiť pozornosť na kombináciu akciových podielov a ETF fondov, ktoré sú kópiou najvýznamnejších akcivých indexov. Pozoruhodné sú aj obraty aktív v dobe vysokej inflácie. Z doteraz známych dát je zrejmé, že infláciu vyššiu ako 4% prekonali iba realitné fondy, americký index  S&P 500 a akcie na svetových trhoch. Trh s dlhopismi, komoditami a zlatom zatiaľ iba strádal a neprosperoval.

Redakcia

Redakcia

Kolektív redaktorov magazínu E-ZISK.SK pripravuje aktuálne články zo sveta financií a podnikania. Pokiaľ by ste mali záujem prispieť do magazínu vašim článkom alebo s nami spolupracovať, kontaktujte redakciu.