Dolár je najpoužívanejšou menou na svete. Veľa menších krajín má vlastnú menu naviazanú práve na kurz dolára. Tak ako každá mena aj dolár má svoju minulosť a aj zopár zaujímavostí, o ktorých možno ani len netušíte. Čo všetko viete o dolároch?
Papierové bankovky nie sú papierové
Dolárové bankovky nie sú vyrobené z papiera ani zo špeciálnej papierovej zmesi. V podstate ide o látku, zmes bavlny (75%) a ľanu (25%). Vďaka tomu je životnosť bankoviek dlhšia než keby boli z papiera.
Životnosť bankoviek
Americké bankovky majú hodnotu od 1 do 100 dolárov. Čím vyššia je ich hodnota tým dlhšia je ich životnosť. Dôvod je jednoduchý. Najpoužívanejšie sú 1 dolárové bankovky, ktorých životnosť je cca 6 rokov. Životnosť 100 dolárovej bankovky je až 15 rokov.
Výrobné náklady
Výroba jedno dolárovej bankovky stojí asi 6 centov. Zdá sa vám to veľa? Je to stále lepšie ako výroba jedného centu. Výroba jedného centu stojí cca 2,06 centu. V USA bola snaha v roku 2013 centy zrušiť. USA tak mohlo ušetriť na ich výrobe milióny dolárov. Bohužiaľ, návrh neprešiel a centy sa vyrábajú a používajú doteraz.
Nešťastná 13 – ka
Číslo 13 je považované za nešťastné. V USA v niektorých hoteloch nenájdete poschodie s číslom 13, letecké spoločnosti vynechávajú rad č. 13, nemocnice izbu č. 13 nemajú. Neplatí to ale o americkej 1 dolárovej bankovke. Na nej nájdete 13 hviezd, 13 pruhov, 13 listov a 13 šípov. Aj pyramída na bankovke má len 13 poschodí. Číslo 13 má v tomto prípade reprezentovať pôvodných 13 kolónií.
Špinavé peniaze
Špinavé peniaze nie je len fráza ale skutočnosť. Na 94% bankoviek nájdete baktérie. Na 7= bankoviek sa nájdu aj nebezpečné patogény. To ale nie je všetko, čo na nich nájdete. V jednej štúdii z roku 2009 sa zistilo, že 85 až 95% amerických bankoviek v obehu obsahuje stopy po kokaíne.
Americký dolár s najväčšou nominálnou hodnotou
Bankovka s najväčšou nominálnou hodnotou mala hodnotu 100 000 dolárov. Do obehu sa ale nikdy nedostala a slúžila len na transakcie medzi bankami.