Investície do dlhopisov – riziká, výhody a nevýhody

Investície do dlhopisov sú jednou z najbežnejších finančných stratégií, ktoré sú populárne medzi investorami po celom svete. Dlhopisy sú štátne alebo korporátne dlžobné nástroje, ktoré umožňujú investorom získať príjem zo svojich investícií. Investovanie do dlhopisov je tiež veľmi prístupné pre ľudí s nižším vkladom. Avšak, ako pri všetkých druhoch investícií, existujú tiež riziká. V tomto článku sa budeme zaoberať najväčšími rizikami, prínosmi a nevýhodami investovania do dlhopisov.

Riziká investovania do dlhopisov: Čo treba vedieť

Investori by mali vedieť, že pri investovaní do dlhopisov existujú dva hlavné riziká: riziko úrokových mier a riziko vyplácania. Riziko úrokových mier znamená, že ak úrokové sadzby stúpnu, cena dlhopisu klesne a majiteľ bude mať menej peňazí, než kedy bol vložený. Riziko vyplácania znamená, že ak emitent nie je schopný splatiť dlh, investor môže stratit vložené peniaze.

Majitelia dlhopisov by mali tiež vedieť, že existuje aj riziko inflácie. Inflácia predstavuje zníženie hodnoty peňazí, čo znamená, že za čas, keď budete mať možnosť vyplatiť dlhopis, za vaše peniaze bude možné kúpiť menej ako v čase, keď ste ho kúpili. K tomu sa pridáva aj riziko devízie, ktoré sa vzťahuje na stále meniacu sa hodnotu konkrétnej meny. To znamená, že ak sa mena, v ktorej bol dlhopis emitovaný, oslabí, investor stratí peniaze.

Výhody investovania do dlhopisov: Prečo to stojí za úvahu

Môžu sa však objaviť aj riziká, preto je dôležité vedieť, aké sú výhody a nevýhody.

Výhody investovania do dlhopisov zahŕňajú vysokú výnosnosť, ktorá je zaručená za predpokladu, že emitent bude plniť svoje povinnosti. Dlhopisy tiež poskytujú investorom istotu, pretože nízka úroková miera prisľúbená pri kúpe dlhopisu je zaručená po celú dobu trvania dlhopisu. Ďalšou výhodou je, že investorom umožňujú nakupovať si dlhopisy s nízkymi peňažnými príspevkami. Okrem toho sú dlhopisy vhodným spôsobom uloženia pre ľudí, ktorí hľadajú dlhodobý prísun peňazí. Jedným z hlavných výhod je, že dlhopisy sú uznané ako bezpečné investície a investorom tiež umožňujú získať istotu dlhodobých ziskov. Umožňujú tiež investorom vyhnúť sa akýmkoľvek daňovým povinnostiam v čase nákupu.

Nevýhody investovania do dlhopisov: Poznejte svoje možnosti

Sú však niektoré nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť.

Prvou nevýhodou investovania do dlhopisov je, že úroková sadzba je pevne stanovená. Úroková sadzba sa pred uzatvorením zmluvy stanoví a väčšinou sa nezmení počas celej doby splatnosti dlhopisu. Toto môže byť nevýhodou pre investorov, ktorí chcú získať vyšší úrok v prípade, že úrokové sadzby stúpnu.

Ďalším nedostatkom investovania do dlhopisov je riziko defaultu. Ak vydavateľ dlhopisu nedostane dostatok peňazí na splatenie dlhu, môže sa stať, že investor nedostane svoje peniaze späť. To môže spôsobiť stratu pre investorov, ktorí investovali do takéhoto dlhopisu. Preto je dôležité, aby investor pozorne sledoval finančnú situáciu vydavateľa a zvážil, či je pre neho bezpečne investovať do dlhopisu vydavateľa.

Redakcia

Redakcia

Kolektív redaktorov magazínu E-ZISK.SK pripravuje aktuálne články zo sveta financií a podnikania. Pokiaľ by ste mali záujem prispieť do magazínu vašim článkom alebo s nami spolupracovať, kontaktujte redakciu.