Kedy vznikli peniaze?

Dnes sme na peniaze zvyknutí, môžeme ich zarobiť a aj minúť. Jednoducho ich vymeníme za to čo chceme. Peniaze, bankovky či mince tu ale neboli od počiatku vekov. Ako sa v minulosti obchodovalo a kedy a odkiaľ sa objavili peniaze?

Barterový obchod

Barterový alebo výmenný obchod bol prvým typom obchodu. Tovar sa vymenil za tovar. Išlo o pomerne zložitý spôsob obchodovania. Ak ste niečo chceli museli ste mať niečo, čo chcel majiteľ druhej veci. Zo začiatku sa vymieňali rôzne semiačka alebo plodiny. Neskôr, v období 9000 až 6000 rokov p.n.l. sa k nim pridal aj dobytok.

Výmenný obchod zdokonalili Féničania, ktorí týmto spôsobom obchodovali s inými civilizáciami. Cennými komoditami v minulosti boli zbrane, koreniny, čaj a aj soľ.

Prvé mince

Prvé mince, ktoré mali ďaleko od tých, ktoré poznáme dnes boli naozaj rôzne. V Mezopotánii to boli vymodelované kamienky, v Ázii sa platilo mušľami a u nás pravdepodobne plátnom.

Mince, ktoré sa už začínali podobať našim sa objavili cca 700 rokov p.n.l. V Číne to boli bronzové mince podobné mušliam, ktoré mali dierku a ľudia ich nosili zavesené na krku. V iných krajinách sa objavili sploštené kúsky kovu. Súčasne sa ale začalo aj s razbou mincí, ktoré mali rôzne vyobrazenia a boli zhotovené zo zliatín zlata alebo striebra.

Prvé bankovky

Nosiť kilá kovových mincí či drahokamov bolo nie len ťažké ale aj nepraktické. Bolo len otázkou času kedy sa objavia prvé papierové bankovky. Tie  najstaršie pochádzajú z Číny a možno ich názov vám bude známi, volali sa JiaoZi. Zo začiatku to boli drevené doštičky, do ktorých boli vyryté zvieracie motívy alebo ľudské postavy. Keďže rytie zaberalo veľa času v roku 1168 sa v tejto krajine objavil bankový papier a prvá tlačená bankovka. Bankovka bola z kôre moruši a na jej potlač sa použili medené dosky.

Papierové bankovky do Európy priniesol cestovateľ Marco Polo práve z Číny v 13. storočí. V tom čase už boli v Číne hodvábne bankovky. Ich hodnota sa posudzovala podľa množstva hodvábnej priadze. V Európe sa ale papierové bankovky hneď neuchytili a ľudia zostávali verní minciam. Zmena nastala v 17 storočí, keď sa v Európe aj Amerike začali vydávať papierové bankovky kryté zlatom..

Redakcia

Redakcia

Kolektív redaktorov magazínu E-ZISK.SK pripravuje aktuálne články zo sveta financií a podnikania. Pokiaľ by ste mali záujem prispieť do magazínu vašim článkom alebo s nami spolupracovať, kontaktujte redakciu.