Počuli ste o developerskej hypotéke?

Ak je vašou túžbou kúpiť si byt v novostavbe, jej financovanie pomocou hypotéky závisí od aktuálneho stupňa výstavby a schopnosti banky ju financovať.

Banky spolupracujú aj s developermi

Spoločnosti zaoberajúce sa stavbou moderných bytových komplexov – developerské, môžu od banky zažiadať o úver na spolufinancovanie projektu. Pokiaľ ide o rozsiahlejší projekt, banky majú s developerskými spoločnosťami už dopredu dojednané dohody, ktorých obsahom je možnosť schválenie hypotéky pre záujemcov o kúpu už v procese výstavby. A navyše ich podmienky prinášajú pre kupcov množstvo benefitov. Preto bude pre vás iba výhodou požiadať o úver v banke, ktorá ponúka vo svojich službách developerskú hypotéku. Zistí to jednak z webových portálov jednotlivých bánk, kde objavíte zoznam developerských projektov, prípadne sa k týmto faktom dostanete pomocou developera či hypotekárneho odborníka.

Štádia výstavby a výhody plynúce z developerskej hypotéky

Výborným výsledkom spolupráce medzi bankou a developerom je, že priebeh vybavenia hypotéky bude pre vás určite menej náročný. Nebude od vás vyžadovaný posudok znalca a príjemne vás prekvapia aj zvýhodnené úrokové sadzby a poplatky banky. Týka sa to najmä osvedčených spoločností, ktoré majú kladné recenzie svojej činnosti, čo je zárukou vynikajúcej kvality stavebných prác i samotnej novostavby a dodržania časového horizontu dokončenia projektu.

Štádium výstavby je ďalším nesporne rozhodujúcim kritériom poskytovania hypotéky. Je veľmi častým javom, že developerské spoločnosti vytvárajú ponuky na kúpu nehnuteľností už pri začiatočných stavebných prácach s cieľom istoty predaja bytov po ukončení ich realizácie. Prednosťou je, že ak developeri disponujú dohodou s bankami o financovaní pomocou úveru, banky vám umožnia získať hypotéku vopred. A vy už spokojne v rámci obchodných podmienok ju môžete následne čerpať po jednotlivých častiach.

Je skvelé, že už od samotného začiatku máte zábezpeku vo financovaní ako aj kúpe vysnívanej novostavby. Doplňme ešte, že o hypotéku je možné žiadať nielen v čase výstavby, ale aj po jej kolaudácii. Takúto nehnuteľnosť, kde sú už všetky právne vzťahy vysporiadané vám každá banka dokáže zafinancovať za pomoci hypotéky ako kúpu ktorejkoľvek nehnuteľnosti.

Bezúčelová hypotéka na kúpu nehnuteľnosti vo výstavbe

Všetci dobre vieme o nelichotivej situácii v súvislosti so stúpaním úrokových sadzieb a netušíme na akej úrovni sa zastavia. Aj z tohto dôvodu dnes mnohých zaujíma, či je možné už teraz si zabezpečiť čo najnižšiu výšku úrokov a získať financie na byt v novostavbe, keď je jeho výstavba iba v začiatkoch. Riešenie takejto situácie samozrejme existuje. Podstatnou požiadavkou bezúčelovej pôžičky je založenie ďalšieho  bytu alebo domu. Prostriedky poskytnuté bankou si dočasne ponecháte uložené na svojom účte a v prípade, keď ich bude od vás staviteľ žiadať, budete ich môcť použiť. Pamätajte však na to, že na rozdiel od developerskej hypotéky je potrebné tento typ pôžičky začať splácať okamžite po jej čerpaní.

Redakcia

Redakcia

Kolektív redaktorov magazínu E-ZISK.SK pripravuje aktuálne články zo sveta financií a podnikania. Pokiaľ by ste mali záujem prispieť do magazínu vašim článkom alebo s nami spolupracovať, kontaktujte redakciu.